Team

United States

IMG_9858

Dr. Mark J. Plotkin
Co-Founder & President

Liliana Madrigal Bio photo

Liliana Madrigal
Co-Founder & Executive Vice President

KL

Karla Lara
Senior Director, Finance & Operations

CA

Crisbellt Alvarado
Senior Manager, Finance & Operations

Ang

Angie Bolzan
Manager, Grants and Development

SC

Susan Coreas
Assistant, Operations

Capture

Pascual Gonzalez

Coordinator, Mapping

Isidoro

Isidoro Hazbun

Manager, Public Affairs & Programs Support

Brian

Brian Hettler 

Senior Manager, Mapping and Programs Support

Bruce Hoffman

Bruce Hoffman

Manager, Scientific Research

Mendes_bio_photo

Vanessa Mendez

Coordinator, Finance & Administration

Nelson_bio_photo

Zach Nelson

Associate, Reporting and Development

Peche_bio_photo

Francelys Peche

Coordinator, Executive and Operations

Antonio Peluso

Antonio E. Peluso

Coordinator, Communications

IMG_6232

Kenza Sidi Ali Cherif

Associate, Executive Support

DS

David Stone

Senior Manager, Narrative & Media Content

Brazil

Luiz da Silva

Executive Secretary

Roberta Anffe

Consultant, Field Analyst

João Barreto

Consultant, Traditional Medicine Analyst

Evandro Bernardi

Field Analyst

Carla Cetina

Legal Consultant

Luciana Ferraz

Field Analyst

Alinne Ferreira

Financial Analyst

Felipe Garcia

Field Analyst

Amanda Lelis

Consultant, Communications

Leonardo Nery

Administrative Financial Intern

Nian Pissolati

Field Analyst

Marcio Sabbadini

Analyst in Geoprocessing

Fernando Santos

Accountant Analyst

Ayrton Vollet

North Regional Project Coordinator

Eryka Waleska de Seixas

Consultant, Finance and Administration

Colombia

Carolina Gil
Northwest Amazon Regional Director

Paola Aguilar
Communications

Mauren Alvarez
Consultant, Communications

Carlos Alvarez

Administrative Support, Land Program

Daniel Aristizabal
Program Coordinator, PIACI & Lower Amazon Program

Diana Baeza
Profesional Jurídico Proceso Tierras

Cristhian Boada
Professional, Land Program

Andrea Bonilla
Specialist, Contracts, Procurement & Project Management

Jaime Burgos

Professional, Land Program

Alejandra Calderon
Putumayo Process Professional

Jhon Calderón
Field Promoter

Yendy Cantillo
PROPLAB Local Promoter

Valentina Cardona
Ecologist, PIACI Program

Edgar Castro
Professional, Land Program

Lina Castro

Environmental Education Specialist

 

Ubency Cerquera
Field Promoter

 

Melany Chingate

Assistant, Administrative

Reinaldo Corredor

Professional, Land Program

 

Carlos Cruz

Procurement Professional

Javier Cúellar
Field Technician, Putumayo Program

David Delgado
Professional, Land Program

Libardo Diaz

Agroecologist, Fragua-Churumbelos Program

Paula Galeano
Program Coordinator, Putumayo

Denise Ganitsky
Professional, SNSM Program

Alexis García
Field Technician

Linda García
Program Coordinator, Land Program

Alvaro Gil
Graphic Designer

Natalia Giraldo

Field Professional, SNSM Process

Hernán Gómez

Artist PIACI Process & Lower Amazon

Gonzalo Gómez
Field Promoter

Antonia González
Legal Support

María Camila González 
Ecologist, PIACI & Lower Amazonas Program

Saul Gutierrez
Field Technician, Fragua-Churumbelos Program

Ricardo Gutiérrez
Intern

Constanza Guzman
Accountant

Juliana Henao
Assistant, Accounting

Carlos Hernández
Professional, Land Program

Diego Hoyos
Legal Professional

John Hoyos
Land Process Professional

Edwin Jaramillo 
Anthropologist, Land Program

Pedro Jiménez
Field Promoter

Yanelis Julio
Administrative Assistant, Bogotá Office

María Paula Kairuz

Anthropologist, Medio Río Caquetá Program

Edinson Lara
Field Technician, Fragua-Churumbelos Program

Germán Laserna

Professional, Fragua-Churumbelos Program

Sonia Leal

Psychologist

Juan Leguizamón

Financial Specialist

Beatriz Leguizamón

Land Process Professional

Juana Londoño
Program Coordinator, Sierra Nevada de Santa Marta (SNSM)

Camila Malaver
Audiovisual Director

Vanesa Martinez
Professional Planning, Monitoring and Evaluation

Mateo Medina

Communications Professional

Germán Mejía

GIS Specialist, PIACI & Lower Amazonas Program

Maricel Melo
Legal Advisor, Land Program

Andrea Montoya
Coordinator, Planning, Monitoring & Evaluation

Carmen Moreno

Administrative & HR Support

Juan Moreno

Accounting Professional

María Patricia Navarrete 
Program Coordinator, Fragua-Churumbelos

Cristóbal Navarro

SNSM Process Support Professional

Edgar Nuñez
Field Technician, Fragua-Churumbelos Program

Celene Paz 

Territorial Professional Health Liaison 2

Sandra Patiño
Profesional en Salud Indígena e Intercultural

Valentina Perdomo

SISPI Systematization Consultant

Nelson Pinilla
Biologist, Medio Río Caquetá Program

María Consuelo Prada

Finance & Administration Subdirector

Alejandra Quintero

Apprentice

Delver Ramírez
Administrative Technician

Ricardo Rey
Professional, SNSM Program

Norma Riaño
Public Policy Specialist, PIACI Program

Lizeth Riaño

Professional Cultural Strategies & Strengthening

Ángela Rincón

Social Professional

Enyel Rodriguez

Pedagogical Advisor Process Putumayo

Laura Rodríguez

Legal Professional

Anamaria Rodriguez

Professional Planning, Monitoring and Evaluation

Laura Rodriguez

Junior Legal Support

Juliette Rojas

Local Monitoring & Environmental Education

Isabella Roldan
Graphic Designer

Paola Romero

Accounting Assistant

Mauricio Romero

Thematic Professional of the Planicie-PIACI Process

Andrés Ruiz

Profesional Jurídico Proceso Tierras

Jhon Sabogal

Field Promoter

Daniela Samper

Specialist in Project Management, Design & Monitoring

Hector Silva

Field Technician, Medio Río Caquetá Program

Wilmer Silva
Field Technician, Fragua-Churumbelos Program

Camila Silva

Assistant, Administrative

Claudia Suárez

Accounting Professional

Jenifer Tobar

Profesional de enlace en salud Proceso Putumayo

Juan Varela

Legal Professional

William Vargas

Administrative Support, SNSM Program

Juan David Vargas

Accounting Professional

Pablo Velásquez 

Coordinator, GSI

Daniel Villamil
Communications, Fragua-Churumbelos Program

Henry Yucuna

Local Expert

Rolando Zambrano

Legal Professional PIACI Process Amazon Plain

Lucia Zarama

Social Communications Intern

Europe

Daniel Pedraza
Development Advisor

Sanne Olthof
Assistant

Suriname

Minu Parahoe
Northeast Amazon Regional Director

Peggy Baisie
General Services

Roché Bhola

Indigenous People Regional Coordinator

Marel Daal

Assistant, Finance

Michel Debidin
Logistics Officer

Aarthi Dhanradj
HR Consultant

Ben D'Leon

Coordinator, Communications

Mercedes Hardjoprajitno
Forestry Coordinator & GIS Technician

Christine Kartodikromo 
Assistant, Finance

Maike Jaachpi
Assistant Station Coordinator

Hemwattie Jagroop
Finance Coordinator

Judith Koning
Office Manager

Carlo Koorndijk
Tribal Regional Coordinator

Asante Leidsman
IT Consultant

Donicia Molly
Station Coordinator

Michael Nanden
Livelihood Coordinator

Jerrel Pinas
Project Manager

Rouché Ronosemito
Station Coordinator

Tristauw Rosiek
Station Coordinator

Felipe Samper
Program Manager

Shannon Sandjon
Assistant Station Coordinator

Sairah Tujeehut

Assistant, Communications

Lucio Wajacabo
Station Coordinator